Nowiny Zabrzańskie

Przedłużenie Alei Korfantego. MZD tłumaczy wycinkę i zastępcze nasadzenia drzew

Udostępnij swoim znajomym:

Pixabay, zdjęcie poglądowe

Blisko 400 drzew wycięto w związku z budową przedłużenia Alei Korfantego w Mikulczycach. Miejski Zarząd Dróg zapewnia, że wykona nasadzenia zastępcze, jednak – co zdziwiło mieszkańców – w innej dzielnicy Zabrza, w Maciejowie.

Reklama

– Z przykrością informujemy, że w związku z rozpoczęciem inwestycji pn. „Budowa przedłużenia Alei Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Heweliusza do ulicy Brygadzistów w Zabrzu”, musieliśmy wyciąć kolidujące drzewa. W zamian za wycięte drzewa, nasadzonych zostanie 400 sztuk drzew, na działkach będących własnością gminy Zabrze znajdujących się przy centrum handlowym M1, w pobliżu ul. Srebrnej, w pobliżu ul. Fontanusa – podał na początku czerwca Miejski Zarząd Dróg w Zabrzu.

Mieszkańców zdziwiło, że nasadzenia zastępcze – wyciętych zostało 394 drzewa – będą wykonane w innej części miasta. Jak tłumaczy to Miejski Zarząd Dróg? – Decyzja w sprawie lokalizacji nasadzeń zastępczych została podjęta ze względu na zmniejszenia uciążliwości bardzo ruchliwego ciągu komunikacyjnego, co zostanie osiągnięte poprzez:

Reklama
  • zwiększenie redukcji stężeń zanieczyszczeń komunikacyjnych, tj.: metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, tlenku azotu, ozonu, pyłów zawieszonych oraz substancji biogennych
  • rozproszenie fali dźwiękowych, łagodząc odczuwanie hałasu,
  • lokalne obniżenie temperatury dzięki procesowi ewapotranspiracji,
  • zwiększenie lokalnej retencji wody – zmniejszenia stopnia tworzenia się zalewisk na obniżonych zjazdach – odpowiada na pytanie naszego dziennikarza dyrektor MZD w Zabrzu Danuta Bochyńska-Podloch.

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama