Nowiny Zabrzańskie

Jazzowo w kopalni Guido

Udostępnij swoim znajomym:

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa to jeden z najważniejszych polskich festiwali jazzowych, który nieprzerwanie od 24 lat odbywa się w Bielsku-Białej. Tym razem jeden z koncertów odbędzie się w Zabrzu. Festiwal, dzięki licznym transmisjom i retransmisjom zadymkowych koncertów realizowanym przez europejskie stacje poświęcone kulturze, telewizję Arte i Mezzo, dociera do ponad 50-cio milionowej widowni na całym świecie.
20 czerwca w sali koncertowej Radia Katowice odbędzie się finał zadymkowego Konkursu, a wieczorem w komorze badawczej K8 odbędzie się koncert zespołu Błoto.

Reklama

Zespół Błoto wyodrębnił się z większej wrocławskiej formacji EABS. Kwartet tworzą: Marek Pędziwiatr aka Latarnik – syntezatory, Paweł Stachowiak aka Wuja HZG – gitara basowa, Marcin Rak aka Cancer G – perkusja i Olaf Węgier aka Książe Saxonii – saksofon tenorowy. W jednym z utworów słyszymy rapera Anthony’ego Millsa aka Toniego Sauna. Najnowsza pozycja w dyskografii Błota, to album „Kwasy i zasady” wydany przez Astigmatic Records.
Ich twórczość charakteryzuje konceptualizm. Każdy album dotyka szerszego problemu, a tytuł każdego utworu symbolizuje węższą tematykę. Jak bardzo tytuły przekładają się na muzykę, to kwestia wyobraźni artystów i słuchaczy. Z pewnością Błoto potrafi poruszyć wyobraźnię każdego.
Muzyka hipnotyzuje mocnym miarowym rytmem basu i perkusji, energetyczne solówki saksofonów i elektronicznych klawiatur są jak magnes, przyciągają uwagę, wreszcie trudno się od nich uwolnić. Jeśli szukacie oryginalnej muzyki z jazzującymi improwizacjami, to Błoto jest najlepszym zespołem by wpaść w trans, a nawet w ekstazę. Sceneria starej kopalni nada dźwiękom industrialny, a zarazem tajemniczy nastrój.

18.30-19.45 – zjazd Szolą na Poziom 320

20.15 – kopalnia Guido / Zabrze

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama