Nowiny Zabrzańskie

Wyróżnieni za kangurowanie

Udostępnij swoim znajomym:

Kangurowanie noworodka leczy, wycisza, daje poczucie bezpieczeństwa. Dla rodziców to okazja do nawiązania pierwszych relacji z nowo narodzonym dzieckiem. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Biskupicach promuje kangurowanie i wspiera kangurujących rodziców. Podejście zabrzańskiego szpitala do kangurowania doceniły fundacje zajmujące się macierzyństwem i połogiem, przyznając mu za to specjalne wyróżnienie.

Reklama

Kangurowanie to bezpośredni kontakt ”skóra do skóry” noworodka z jednym z rodziców. Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej kangurowane powinny być wszystkie dzieci bezpośrednio po urodzeniu, nieprzerwanie przynajmniej przez 2 godziny. Dzięki bliskości z rodzicem stan noworodka stabilizuje się, utrzymuje się prawidłowa ciepłota ciała, normują się czynności serca i oddechu. Kangurowanie ma też duże znaczenie dla wytworzenia prawidłowej flory bakteryjnej, która kolonizuje skórę, jamę nosową i przewód pokarmowy noworodka.

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu procedura kangurowania funkcjonuje od początku istnienia placówki. W 2021 roku placówka otrzymała tytuł Szpitala Przyjaznego Kangurom.

– Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kangurowanie wszystkich noworodków. Jestem zdecydowanym zwolennikiem takiego podejścia. Nasz szpital maksymalnie ułatwia rodzicom kangurowanie, ponieważ doskonale wiemy, że sposób i jakość opieki we wczesnym okresie ma wpływ na rozwój dziecka, a w przyszłości na kształtowanie jego osobowości i zachowań – mówi dr Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu.

Rodzice dzieci urodzonych w zabrzańskim szpitalu kangurują maluchy bezpośrednio po urodzeniu. Jest to możliwe już na bloku porodowym zaraz po narodzeniu dziecka, a także na Oddziale Neonatologicznym. W przypadku cesarskiego cięcia malucha kanguruje ojciec. Jeśli ojciec jest obecny przy cięciu cesarskim, a w Zabrzu jest to możliwe pod pewnymi warunkami, kangurowanie ma miejsce już na bloku operacyjnym.

– Obrazek ojca z „gołą „klatą” przytulającego swoje nowo narodzone dziecko to w naszym szpitalu normalny widok. Ojcowie nie mają z tym problemu. Chcą budować relacje z dzieckiem, garną się do kangurowania. Tą pewność siebie tracą, gdy pierwszy raz przytulą maluszka. Wielu z nich wtedy płacze – mówi Mariola Kowala, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

Podejście do kangurowania praktykowane w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka zostało docenione przez niezależnych ekspertów. Fundacje MatkoweLove i Tęczowy Kocyk wyróżniły zabrzańską placówkę jako jedną z pięciu w kraju właśnie za zasługi na tym polu. Wyróżnienie to przyznali sami rodzice w plebiscycie przeprowadzonym w związku z przypadającym 15 maja Dniem Kangurowania.

– Kangurowanie to bezcenny rodzaj wsparcia – nie wymaga nakładów finansowych, zaś jego efekty są niezwykle wymiernie. Dla najmniejszych pacjentów kangurowanie to nie tylko bliskość, to również forma terapii, która przynosi wymierne korzyści – podkreślają w mediach społecznościowych przedstawiciele Fundacji MatkoweLove, współorganizatora plebiscytu.

Reklama

 


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama