Nowiny Zabrzańskie

Szycie na miarę. Dlaczego warto skorzystać z usług krawcowej?

Udostępnij swoim znajomym:

Szycie na miarę. Dlaczego warto skorzystać z usług krawcowej. Okiem stylistki. Poleca Izabela Orłowska – Osobista Stylistka

Reklama

 

Stylistka – własne doświadczenia z krawcową.

Moje pierwsze doświadczenia z szyciem na miarę to dzieciństwo. I przez lata byłam w tej komfortowej sytuacji, iż miałam sporo rzeczy szytych na miarę. Tym samym wyjątkowych. A to dzięki mojej babci, która była krawcową. Jednak teraz zapragnęłam również czegoś wyjątkowego. Dlatego zdecydowałam się na szycie na miarę u krawcowej. I tak też zrodził się w mojej głowie pomysł na ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie pomocny.

 

Szycie miarowe u krawcowej.

Pewnie pojawi Ci się w głowie mnóstwo wątpliwości. Czy szycie na miarę jest zawsze najlepszą opcją? Jak wygląda szycie na miarę? Ile kosztuje taka usługa i czy zawsze, docelowy model spełni nasze oczekiwania? No i jak wybrać krawcową? To nie łatwy proces, no i przede wszystkim bardziej czasochłonny niż pójcie do sklepu i wybranie kreacji. Czy w taki razie jednak warto, bo skoro łatwiej kupić szybciej, łatwiej kupić gotowe ubranie w sklepie, to po co  korzystać z usług krawcowej?

 

Pytania o szycie miarowe u krawcowej?

Pytania, które pojawią się w twojej głowie w związku z szyciem u krawcowej nie są odosobnione: Jak wybrać krawcową? Na co zwrócić uwagę? Ile powinna kosztować usługa szycia miarowego? Ile czasu zajmie szycie?

Może chodzą Ci po głowie myśli, aby uszyć sobie wymarzone ubranie na wyjątkową okazję, zamiast biegać po sklepach.

Nie mówiąc już, o fakcie, który jest niezmiernie istotny z punku widzenia środowiska. Uszyte ubranie w duchu mody slow fashion, jednak będzie Ci służyło przez długie lata. Kupione w sklepie sieciowym tzw. moda fast fashion – już niekoniecznie. Oczywiście wiele zależy od tego jak dbasz o ubrania, ale na pewno takie uszyte u krawcowej będzie idealnie pasowało (a przynajmniej powinno) oraz będzie niepowtarzalne i wyjątkowe.

 

Kiedy warto skorzystać z usług krawcowej.

– poprawki krawieckie. Kupujesz ubranie, ale jest zbyt długie, szerokie, zbyt krótkie, guziki nie takie. Tak, czasem zbyt ciasne ubranie można dopasować u krawcowej – spójrz przy zakupie, czy jest wystarczająco dużo materiału na szyciu materiału, na podwinięciu rękawów.

Jako stylistka zawsze mówię moim klientkom na zakupach, iż warto „zaprzyjaźnić” się z krawcową czyli korzystać z jej usług. Bardzo się różnimy, a w sklepach kupujemy ubrania tzw „uśrednione” a często już na przykład  3 cm w długości spodni czy rękawów „robią różnicę” tj. mają wpływ na estetykę stylizacji, a tym samym na nasz wizerunek.

Wiesz o czym mówię: nie wygląda się dobrze marynarce o zbyt długich rękawach, albo w przykrótkich spodniach. Panowie – w przydługich spodniach – również nie.

– masz ulubiony fason spodni, a w sklepach akurat takich nie uświadczysz. Warto wtedy skorzystać z usług krawcowej.

– chcesz wyglądać dobrze, a raczej bardzo dobrze w ubraniu na wyjątkową okazję lub mieć świetnie dopasowaną kreację do swojej figury.

Jednakże wracając do clou artykułu.

 

Jak wygląda proces szycia na miarę?

Przede wszystkim proces szycia jest długotrwały. Nie będzie to to kilka dni, a kilka tygodni. Najlepiej pomyśl o spotkaniu z krawcem  około 2- 3 miesiące przed dniem, w którym będziesz potrzebowała/ potrzebował uszytego ubrania. Od pomysłu do realizacji długa droga.

Na pewno nie będzie to jedna wizyta w salonie, a kilka. Jeśli wszystko będzie przebiegało bardzo sprawnie to co najmniej 3 wizyty będą potrzebne u krawcowej.

Po pierwsze pomysł. Możesz udać się do krawcowej z inspiracją, zdjęciem. Jeśli nie masz pomysłu to pomóc może sama krawcowa, albo stylistka.

Możesz skorzystać u mnie z takiej usługi, iż towarzyszę w szyciu miarowym sukni, czy garnituru.

Pierwsza wizyta u krawcowej to zdjęcie wymiarów, wybór fasonu, koloru, materiału. Wizyta ta może być poprzedzona wcześniejszą konsultacją.

 

Materiał.

Oczywiście możesz przyjść do krawcowej z własnym materiałem, ale najpierw skonsultuj z nią szczegóły. Nie każdy materiał będzie odpowiedni na konkretną spódnicę, nie mówiąc już o tym ile metrów potrzebnego będzie  materiału w zależności od wybranego fasonu. Dlatego możesz zdać się w tym temacie również na krawcową. Często krawcowe posiadają próbniki materiałów.

 

Przymiarki.

Ubranie mierzymy w bieliźnie i butach.

W niektórych salonach, czy przypadkach może dojść jeszcze dodatkowy etap – wersja próbna, ale w obecnych czasach jest to rzadkość.

Ilość przymiarek jest uzależniona od stopnia skomplikowania ubrania.

Moja porada, jeśli krawcowa szyje koszulę dla Ciebie, to przychodź na przymiarki z spódnicą czy spodniami. W takim wypadku widzisz jak koszula się prezentuje w zestawie.

Oczywiście, jeśli masz uwagi, co do szytego ubrania, zgłaszaj je. Na etapie przymiarek wiele można poprawić, dopasować specjalnie dla Ciebie.

Ile kosztuje szycie miarowe u krawcowej?

Na pewno cena zależy od stopnia skomplikowania ubrania (fason, ilość falbanek, ozdobników, zaszewek) oraz materiału. Cena zależy od renomy krawcowej, ale i miasta, w którym wykonuje usługi.

 

Podsumowując dlaczego warto skorzystać z usług krawcowej?

 

Zalety:

– niepowtarzalna kreacja,

– świetne dopasowanie ubrania podkreślające zalety sylwetki,

– będzie służyło ubranie przez wiele lat, więc stosunkowo w przeliczeniu na okres noszenia, szycie będzie bardziej opłacalne niż kupienie gotowego ubrania w sieciówce,

– masz kontrole i możesz wprowadzać zmiany na każdym etapie.

 

Wady:

– proces dłuższy niż po prostu pójście na zakupy do sklepu i zakup,

– wymaga cierpliwości i kilku wizyt u krawca,

– jednorazowo może zapłacisz więcej niż w sieciowym sklepie.

Ale finalnie oszczędzasz czas i pieniądze, bo jeśli przeglądasz wieszaki i nic nie potrafisz znaleźć i kupujesz  ubranie, z którego nie jesteś zadowolona, to może warto zastanowić się nad usługą szycia miarowego.

 

Ciekawostka: 1282 r. – najstarsza wzmianka o cechu krawieckim w Polsce.*

źródło: Podstawy projektowania odzieży Ewa Fałkowska – Rękawek, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000 (Wydanie VII 2020).

Reklama

 

 


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama