Nowiny Zabrzańskie

Ojciec przy cesarskim cięciu?

Udostępnij swoim znajomym:

Nowości w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu. Placówka wprowadza komercyjne pakiety pozwalające bliskim rodzącej towarzyszyć jej w pobycie w szpitalu i w porodzie, również tym odbywającym się drogą cesarskiego cięcia.

Reklama

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu to jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych. Placówka oferuje komfortowe warunki leczenia i pobytu: dostęp do najlepszych specjalistów, przestronne sale chorych, wyposażenie w nowoczesną aparaturę, możliwość wyboru sposobu porodu czy rodzaju znieczulenia. Doceniają to pacjentki, które licznie wybierają zabrzański szpital jako miejsce narodzin swojego dziecka. W 2021 urodziło się tam 1961 dzieci. Rok wcześniej – 1881.

Od dziś (23 maja) w zabrzańskim szpitalu wchodzą w życie kolejne udogodnienia skierowane do par, których dziecko ma się tam urodzić. Szpital wprowadza pakiety: „Rodzinny +” oraz „Cięcie Cesarskie +”. Oba rozwiązania pozwolą bliskim wspierać kobietę rodzącą i wspólnie z nią spędzić w szpitalu czas porodu i połogu.

Pakiet „Rodzinny +” to propozycja dla par, które po porodzie fizjologicznym lub po cesarskim cięciu chcą razem spędzić czas w szpitalu. Usługa obejmuje pobyt pary w indywidualnej sali chorych, wyżywienie dla osoby towarzyszącej, a także dostosowaną do potrzeb rodziny liczbę konsultacji psychologicznych, laktacyjnych, dietetycznych i fizjoterapeutycznych. Co ważne, osobą towarzyszącą nie musi być ojciec dziecka, ale także siostra czy mama.

Z kolei pakiet „Cięcie Cesarskie +” to oferta dla rodziców, którzy chcą, by ojciec dziecka był obecny na sali operacyjnej podczas zaplanowanego wcześniej cesarskiego cięcia. Usługa obejmuje szkolenie prowadzone przez położną albo pielęgniarkę epidemiologiczną. Osoba towarzysząca musi wykazać się ujemnym testem w kierunku MRSA. Podczas pobytu na sali operacyjnej jest zobowiązana do stosowana odzieży ochronnej.

– Te propozycje to tak naprawdę odpowiedź na pytania i potrzeby naszych pacjentek – mówi mgr Julia Winiarska, położna oddziałowa w Oddziale Położniczym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. – Rodzice są teraz znacznie bardziej świadomi swoich praw. Wielu ojców chce w jak największym stopniu uczestniczyć w narodzinach swojego dziecka. Chcą też wspierać partnerki w czasie połogu. Nasze pakiety to wyjście naprzeciw tym potrzebom.

Dr Mariusz Wójtowicz, ginekolog z wieloletnim doświadczeniem, zarazem prezes Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu, potwierdza że obecność osoby bliskiej jest dużym wsparciem dla rodzącej pacjentki, również w czasie po porodzie. – Temu właśnie służą nasze pakiety, które gwarantują rodzącej towarzystwo bliskiej osoby, a także szerokie dodatkowe wsparcie naszych specjalistów. – W naszym szpitalu promujemy naturalne porody i robimy wszystko, by przebiegały optymalnie dla dziecka i matki. Pogląd, że cesarskie cięcie to bezpieczniejsza opcja dla rodzącej, to błędne przekonanie. Jest wręcz przeciwnie – to trudna, obarczona ryzykiem operacja.

Lekarze przyznają, że w niektórych przypadkach cięcie cesarskie jest koniecznością. Tak jest w przypadku ciąży mnogiej, dużego rozmiaru dziecka lub jego niekorzystnego ułożenia, nieprawidłowej budowy układu rozrodczego kobiety lub w przypadku pewnych schorzeń u rodzącej. Niektóre pacjentki proszą o cesarskie cięcie z powodów psychologicznych.

– Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz i zawsze powinna być ona poprzedzona badaniami oraz wnikliwą oceną stanu zdrowia płodu i mamy. I jeśli taka decyzja o cięciu jest podjęta, to właśnie w takich przypadkach pary rodzące w naszym szpitalu mogą zdecydować się na pakiet „Cięcie Cesarskie +” i obecność ojca na sali operacyjnej. Z doświadczenia potwierdzam, że jest to istotne wsparcie dla pani rodzącej drogą cesarskiego cięcia – podkreśla prezes Mariusz Wojtowicz.

Reklama

 


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama