Nowiny Zabrzańskie

Nowe płuca dla Ukrainek w Śląskim Centrum Chorób Serca

Udostępnij swoim znajomym:

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przyjęło cztery pacjentki z Ukrainy, które będą miały przeprowadzone transplantacje płuc. Kilka miesięcy temu lekarze z Zabrza pomogli kolegom z Lwowa w takiej operacji, jednak wojna zatrzymała tamtejszy program przeszczepów.
Z tego powodu do ŚCCS przyjęto cztery pacjentki, które obecnie  są w trakcie kwalifikacji do transplantacji płuc w Zabrzu. Mówił o tym na antenie Polskiego Radia Katowice koordynator Oddziału Transplantacji Płuc Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr hab. Marek Ochman. Chodzi o pacjentki, które są niewydolne oddechowo, czyli cały czas zależne od tlenu. Teraz muszą przejść badania, niezbędne do zakwalifikowania do transplantacji.

Reklama

21 września ub. roku w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy, wyszkoleni w Zabrzu, i zabrzańscy lekarze przeprowadzili pomyślnie przeszczep obu płuc u 57-letniego pacjenta, który cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie tego narządu. Mężczyzna już od kilku lat nie opuszczał domu, żył dzięki stałej tlenoterapii. Przeszczep był dla niego jedynym ratunkiem. Po ubiegłorocznej transplantacji lwowscy lekarze rozpoczęli kwalifikowanie do przeszczepu płuc kolejnych pacjentów, jednak wojna zaburzyła realizację programu.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama