Nowiny Zabrzańskie

Noc Muzeów. Jakie atrakcje będą w Zabrzu?

Udostępnij swoim znajomym:

Dziś Noc Muzeów.  Na jakie atrakcje możemy w tym dniu liczyć w Zabrzu?
Na placu przed DB Cargo Polska stojąca na placu przy siedzibie firmy stalowa lokomotywa zostanie ożywiona. W kłębach pary, światła parowozu rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej lokomotywy. Iluminacja świetlno-parowo-dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 oraz 23:00. Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.

Reklama

14 maja na specjalne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza. Kopalnia Guido zaprasza na zwiedzanie jednego z chodników, a Sztolnia Królowa Luiza – na odwiedziny w parku maszyn i najdłuższy w Polsce podziemny spływ.

Noc Muzeów w Zabrzu będzie trwać 14 maja od samego rana. Kopalnia Guido, znajdująca się przy ul. 3 Maja 93, otworzy się już o godz. 10:00. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest podziemny spacer górniczy. W ramach tego wydarzenia uczestnicy zjadą górniczą szolą aż 320 metrów pod ziemię, odwiedzą miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających i przejadą się podwieszaną kolejką elektryczną. Zwieńczeniem wycieczki będą odwiedziny w najniżej położonym pubie w Europie. Koszt biletu wynosi 30 złotych.

W tym samym czasie w Sztolni Królowa Luiza miłośnicy nocnego zwiedzania będą mogli wybrać spośród kilku zaplanowanych atrakcji. Pierwszą z nich jest Podziemne Królestwo Maszyn. To największy w Europie podziemny park 100 maszyn działających na maksimum obrotów. Warto dodać, że osoby odwiedzające będą mogły na własnej skórze poczuć, jak ciężka i wyczerpująca jest praca w kopalni. Huk kombajnu kruszącego skałę, transport urobku – to codzienność górników na wyciągnięcie ręki. Koszt biletu to 20 złotych.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama