Nowiny Zabrzańskie

Trzech kierowców straciło prawo jazdy

Udostępnij swoim znajomym:

W ostatnich dniach 3 kierowców w Zabrzu straciło prawo jazdy za przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.
Przepis ruchu drogowego nakazujący zatrzymanie prawa jazdy na okres trzech miesięcy kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o więcej, niż 50 km/h obowiązuje od 18 maja 2015 roku. Ma na celu zniechęcenie kierujących do niebezpiecznej jazdy. Niestety policjanci dbający o bezpieczeństwo na drogach Zabrza w dalszym ciągu ujawniają przypadki przekraczania prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym przez piratów drogowych. W ostatnich dniach aż w trzech przypadkach kontrola prędkości zakończyła się zatrzymaniem prawa jazdy.

Reklama

Policja przekazuje prawo jazdy, nie później niż w ciągu 7 dni, zgodnie z właściwością do Sądu lub Prokuratury.

Najczęstsze wykroczenia, za które policjanci zatrzymują prawo jazdy to:

nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu,
omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
wjazd na skrzyżowanie podczas nadawania czerwonego sygnału świetlnego,
spowodowanie kolizji drogowej.
Wyżej wymienione wykroczenia mogą stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant odstępuje wówczas od postępowania mandatowego i po zatrzymaniu prawa jazdy, przekazuje je wraz z całością materiałów do Sądu właściwego ze względu na miejsce popełnienia wykroczenia. Sąd podejmuje decyzję, czy uprawnienia do kierowania pojazdami należy zatrzymać i na jaki okres. Decyduje również o wymiarze kary za dane wykroczenie.

Reklama

 


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama