Nowiny Zabrzańskie

Pola opowie, jak oswoić potwory

Udostępnij swoim znajomym:

To zapewne jedna z najmłodszych pisarek w Polsce. 12-letnia dziś Pola Stępniewicz, autorka książki „Kto mieszka za meblami”, spotka się z dziećmi z zabrzańskiej Szkoły Podstawowej nr 5, już  w najbliższy poniedziałek, 9.05 o godz 10.00. Opowie nie tylko o tym, jak oswajać lęk poprzez pisanie o nim (na co opracowała swoje metody), ale również o tym, że dziś każde dziecko może wydać swoją książkę.

Reklama

Spotkanie połączone z finałem konkursu plastycznego, oczywiście w tematyce potworów; zwycięzców wyłoni Pola, która sama dla nich przygotowała nagrody.
„Kto mieszka za meblami” to książka, która dorosłym podpowiada co robić, gdy dzieci prześladują wyimaginowane potwory. To także wciągająca opowieść, którą stworzyła 6-letnia Pola Stępniewicz, która sama borykała się z tym problemem. Mieszkająca w Gliwicach Pola od kilku lat spotyka się z dziećmi i dzieli się sposobami na poradzenie sobie z płatającą figle dziecięcą wyobraźnią. – Strasznie bałam się potworów. Wychodziły zza szafy, fotela, spod stołu
i krzeseł. Nie dawały mi spokoju. Próbowałam różnych sposobów aby się ich pozbyć. W końcu z pomocą moich rodziców udało mi się je pokonać. Teraz pomagam innym dzieciom, żeby przestały się bać. To bardzo proste! Rozmawianie o trudnych tematach oswaja strach i pozwala pokierować wyobraźnią, czasem bardzo nieposłuszną – śmieje się Pola Stępniewicz, która nie potrafi już podać liczby dzieci z jakimi się spotkała, by inspirować ich do takiego spojrzenia na siebie.
– Cieszymy się na otwartość nauczycieli, którzy zapraszają nas do szkół, bowiem to pokazuje, że coraz poważniej traktujemy to co dzieje się z dziećmi w trudnych momentach, kiedy potrzebują naszego (dorosłych) wsparcia, a nie oceny. Kiedy Pola spotyka się z dziećmi, które znają jej książkę, to one również zdradzają historie o stworach mieszkających pod ich łóżkami i w szafach. Potrafią o tym opowiadać. Osobiście mnie to wzrusza, bo to wynik talentu, który warto zapisać lub choćby nagrać. Do tego to forma, która pozwala dzieciom oswajać swoje emocje, w tym strach – mówi mama Poli, Ewa Stępniewicz.
– Teraz będzie inspirować do pisania i opowiadania historii inne dzieci, które my nauczyciele namawiamy do pracy ze słowem. Liczymy na to, że spotkanie z Polą, która nie bała się odkryć siebie i wydała swoją książkę zainspiruje nasze dzieci do takiej samej pracy w formie zabawy – mówi mgr Kinga Nazorek z zabrzańskiej podstawówki.
Książkę „Kto mieszka za meblami” polecają psychologowie, w tym znana dziecięca psycholog dr Aleksandra Piotrowska, a druk został sfinansowany dzięki społeczności portalu polakpotrafi.pl.

Reklama

 


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama