Nowiny Zabrzańskie

Modernizacja linii tramwajowej za 49 mln złotych

Udostępnij swoim znajomym:

Zaczyna się modernizacja torowiska tramwajowego w centrum i Zaborzu. Przebudowa 4-kilometrowego odcinka torowiska od centrum do granicą z Rudą Śląską kosztowała będzie niemal 40 mln zł.
Wykonawcą prac jest firma NJN Kłosek Damian z Knurowa. Prace mają być prowadzone przy maksymalnym możliwym utrzymaniu ruchu tramwajowego w systemie mijankowym, powinny zakończyć się do 31 marca 2023 r.

Reklama

W ramach aktualnie realizowanego przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. projektu inwestycyjnego na terenie Zabrza do tej pory zakończone zostały cztery zadania: wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i Religi, na pograniczu Zabrza i Bytomia, w ciągu ul. Bytomskiej w Biskupicach oraz na pograniczu Zabrza i Gliwic. Pod koniec listopada ub. r. rozpoczęła się modernizacja torowiska w Mikulczycach.
Obecne zadanie podzielone zostało na trzy odcinki. Pierwszy, który zostanie zmodernizowany, rozpoczyna się przy wjeździe na teren browaru, a kończy przy przystanku Zaborze Elektrociepłownia, na wysokości ul. Wolności 418.

Drugi odcinek rozpoczyna się ok. 150 metrów przed skrzyżowaniem ul. Wolności z ul. Wyciska, na wysokości ul. Wolności 446 i obejmuje tory  i pętlę Lompy kończąc się ok. 120 metrów za pętlą.

Trzeci odcinek rozpoczyna się na wysokości posesji przy ul. Wolności 518 i biegnie do połączenia ze zmodernizowanym torowiskiem już w Rudzie Śląskiej, obejmując przystanek Ruda Śląska Klary. To ok. 8000 metrów toru pojedynczego, który poza przejazdami drogowymi i przejściami dla pieszych wybudowany zostanie w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych.

– To ważny szlak tramwajowy, którym kursują linie nr 1, 4 i 5, a odcinek, który przeznaczyliśmy do modernizacji, łączy fragmenty przebudowane już wcześniej. Do tego zlikwidujemy wąskie gardło, jakim jest dwustumetrowy odcinek jednotorowy w rejonie skrzyżowania z ul. Rymera, gdzie wybudowana zostanie linia dwutorowa – zaznacza Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Zgodnie z zapisami umowy całość prac modernizacyjnych ma zostać wykonana w ciągu dwunastu miesięcy, czyli do 31 marca 2023 r. Prace mają być prowadzone przy maksymalnym możliwym utrzymaniu ruchu tramwajowego w systemie mijankowym.

Wartość umowy wynosi 49 mln zł brutto.

Foto: Tramwaje Śląskie

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama