Nowiny Zabrzańskie

Muzyką w Covida

Udostępnij swoim znajomym:

W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka – Szpital Miejski w Zabrzu pacjenci chorzy na COVID-19 uczestniczą w zajęciach muzykoterapii. Muzyka ich uspokaja, poprawia nastrój, motywuje do powrotu do zdrowia.

Reklama

Sesje terapeutyczne z wykorzystaniem muzyki odbywają się w zabrzańskiej placówce od kilku tygodni. Uczestniczą w nich pacjenci chorzy na COVID-19, u których często występują też inne schorzenia. Zajęcia prowadzi wolontariuszka Grażyna Leja-Franczyk, absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej oraz edukacji muzycznej, obecnie studentka III roku muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach. – Jedną z podstawowych zasad muzykoterapii jest dostosowanie rodzaju muzyki do potrzeb i preferencji pacjenta – podkreśla Grażyna Franczyk. – Zatem jeśli pracujemy z osobami starszymi, to towarzyszy nam muzyka ludowa czy tradycyjne polskie pieśni, takie które pacjenci są w stanie zaśpiewać czy nawet razem z nami zagrać. Wczoraj np. jeden ze starszych panów poprosił o piosenkę „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Z kolei osoby młodsze częściej wybierają współczesne melodie.

Liczba sesji i ich długość zależą wyłącznie od pacjenta, jego potrzeb i stanu zdrowia. – W przypadku np. pacjenta po wylewie i z Covidem-19 stosujemy technikę typu „musical speech stimulation”, które wpływają zarówno na wydłużenie oddechu, jak i pomagają przywrócić zdolności tworzenia wypowiedzi, a ich skuteczność jest potwierdzona badaniami. Czasem bywa i tak, że w sesjach uczestniczą osoby w stanie paliatywnym. Wtedy korzystamy z muzyki, która uspokaja i wycisza – mówi Grażyna Franczyk.

Podczas zajęć najważniejszym instrumentem jest głos pacjenta. Jeśli stan zdrowia na to pozwala, chory przyłącza się do śpiewania albo wręcz przejmuje w śpiewaniu inicjatywę. Prowadzący korzystają też z grzechotek, bębnów i innych instrumentów perkusyjnych.

Zajęcia z muzykoterapii odbywają się w zabrzańskim szpitalu dwa razy w tygodniu. Trwają ok. 3 godzin. Od połowy stycznia skorzystało z nich kilkudziesięciu pacjentów.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama