Nowiny Zabrzańskie

Były trener Górnika znowu selekcjonerem reprezentacji Polski?

Udostępnij swoim znajomym:

Adam Nawałka prawdopodobnie będzie  nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski – takie wieści docierają z  PZPN. 64-letni szkoleniowiec obejmuje ponownie kadrę po trzech latach absencji. Wtedy przeszedł do reprezentacji z Górnika Zabrze. Głównym celem Nawałki jest wygranie dwuetapowych baraży do mundialu w Katarze (pierwszy mecz 24.03 na Łużnikach w Moskwie, a w przypadku zwycięstwa finał na Stadionie Narodowym ze Szwedami bądź Czechami).

Reklama

Selekcjoner kompletuje sztab

Po trzech rozmowach z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą Adam Nawałka zaczyna kompletować sztab, który ma przygotować kadrę na marcowe zgrupowanie. Nowy selekcjoner stawia na swoich sprawdzonych ludzi – Bogdan Zając, Jarosław Tkocz, Bartosz Spałek, Remigiusz Rzepka oraz Jakub Kwiatkowski pozostający na stanowisku team menagera będą współpracować z Nawałką. Duże wątpliwości może wzbudzać ponowna praca Remigiusza Rzepki, który planował treningi motoryczne reprezentantom Polski na Mistrzostwach Świata w Rosji. Łukasz Piszczek po zakończeniu turnieju wypowiedział się o swojej formie: “Zawiodło przygotowanie fizyczne. Nie miałem dynamiki, nie była na takim poziomie, jak normalnie. (…)”

Doświadczenie uzyskane po rosyjskim turnieju może być kluczowe dla sztabu Nawałki. W PZPN sonduje się zatrudnienie Łukasza Piszczka w roli łącznika między drużyną, a trenerem. Większość zawodników obecnie powoływanych to starzy znajomi byłego reprezentanta – on sam ma rozegrane 66 spotkań w kadrze narodowej. W trakcie konsultacji ponownie pojawił się temat Marcina Brosza jako asystenta selekcjonera, Górnik Zabrze prowadzony przez trenera urodzonego w Knurowie potrafił grać ciekawą piłkę z pomysłem na grę. Kontrataki wraz z dobrze zaplanowanymi stałymi fragmentami gry pomogły wrócić zabrzańskiemu klubowi do europejskich pucharów po 23-letniej przerwie. Dodatkowym atutem Brosza może być znajomość systemu z trójką obrońców – była to taktyka używana przez Paulo Sousę w trakcie jego pracy dla PZPN. Podczas zgrupowania trener będzie mieć dostępną jedną jednostkę treningową, dlatego może nie starczyć czasu na wprowadzenie ulubionej formacji Nawałki 4-4-2 – wiedza Marcina Brosza może być kluczowa w kontekście przygotowania taktycznego do spotkania z Rosją.

Adam Nawałka prowadził Górnik Zabrze w latach 2010-2013, awansował z I ligi do Ekstraklasy i zajął z klubem 5 miejsce w lidze. Metody wprowadzone w klubie przez nowego selekcjonera pomogły mu wyjść na prostą po kryzysie spadkowym. Wypromował on między innymi Arkadiusza Milika, czy też Łukasza Skorupskiego. W Górniku Zabrze nadal pracuje fizjoterapeuta Bartosz Spałek – również członek sztabu reprezentacyjnego.
Cyprian Gibuła

 


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama