Nowiny Zabrzańskie

Rewolucja na autostradach

Udostępnij swoim znajomym:

Prawdziwa rewolucja czeka kierowców od najbliższej środy na dwóch odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, w tym na najbliższym Zabrza odcinku Gliwice – Wrocław. Na bramkach wjazdowych i wyjazdowych nie będzie już szlabanów, dzięki czemu powinny zniknąć uciążliwe zatory. To tyle plusów. Niestety, nie będzie też możliwości dotychczasowego, manualnego zakupu biletów przy bramkach, co zwłaszcza na początku może wywołać spory chaos
Od 1 grudnia zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinakach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Gliwice Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli. System e-TOLL całkowicie zastąpi funkcjonujący do 30 listopada Manualny System Poboru Opłat, a przejazd przez miejsca poboru opłat będzie odbywał się bez konieczności zatrzymywania przed szlabanem. Nie będzie możliwości zapłaty u inkasenta w punkcie poboru opłat, trzeba kupić e-bilet autostradowy, przekazując dane geolokalizacyjne za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń OBU/ZSL. Ministerstwo Finansów zapewnia, że to wygodna forma opłacania przejazdu dla kierowców samochodów osobowych i motocykli, bez konieczności rejestracji w systemie e-TOLL czy nabywania urządzeń pokładowych.

Reklama

Po instalacji aplikacji trzeba będzie wybrać autostradę, po której planujesz się poruszać (A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław – Gliwice Sośnica), później wprowadzić dane pojazdu (kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji). Trzeba będzie wypełnić szczegóły trasy przejazdu (wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy, datę i godzinę planowanej podróży). Potem już tylko dokonać płatności za przejazd.

Bilet autostradowy będzie można też kupić w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), m.in. w chwalonej przez użytkowników AutoPay.

Aplikację e-TOLL PL BILET ma być dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore. Możliwość zakupu biletu w aplikacji ruszy od 1 grudnia.

E-bilet autostradowy można będzie oczywiście kupić z wyprzedzeniem (niekoniecznie przed wjazdem na autostradę) jeśli podasz numer rejestracyjny samochodu, którym planujesz jechać, odcinek autostrady, który planujesz pokonać oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Bilet będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty. Jeśli zmieniłeś plany, możesz go zwrócić przed zadeklarowaną datą i godziną startu podróży.

Dotychczasowa  aplikacja e-TOLL wśród kierowców, którzy próbowali ją zainstalować zbierała fatalne opinie. Wystarczy wspomnieć, że w sklepie Google Play otrzymała ocenę 1,3 (w skali od 1 do 5) na podstawie 4 tysięcy opinii użytkowników. Kierowcy krytykowali zbyt skomplikowany proces rejestracji, absurdalnie rozbudowaną ilość informacji, które trzeba przekazać, brak intuicyjności.

Kara za brak biletu będzie dotkliwa, wyniesie 500 zł. Kontrolą opłat zajmie się flota 102 radiowozów, które będą miały zestawy kamer do identyfikacji tablic rejestracyjnych.

Foto: gov.pl


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama