Nowiny Zabrzańskie

Zabrze zapłaci więcej za prąd

Udostępnij swoim znajomym:

Ponad 100 mln więcej niż planowano zapłacą za prąd śląskie miasta, w tym Zabrze. Rozstrzygnięto przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej w latach 2022-2023.

 Postępowanie w ramach grupy zakupowej, które koordynowane jest od trzech lat przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, został0 ogłoszone pod koniec sierpnia. Wpłynęły cztery wnioski, a po ich otwarciu okazało się, że najniższa z nich jest o ponad 100 mln zł droższa niż kwota oszacowana na potrzeby tego zamówienia.  Ostatecznie zdecydowano się na przyjęcie najtańszej oferty w obawie, że powtórzenie przetargu przyniesie jeszcze wyższe ceny.

Reklama

Metropolia na początku przyszłego tygodnia przekaże wszystkim zamawiającym indywidualne wyliczenia dotyczące planowanej podwyżki. Musi ona zostać uwzględniona w planach budżetowych na następne dwa lata. Prace wznowi również komisja przetargowa, która oceni złożone oferty.

Grupę zakupową energii elektrycznej założyła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia,  koordynuje ona proces jej zakupu w ramach gmin, powiatów, spółek samorządu oraz podobnych jednostek, zrzeszonych w przedsięwzięcie. To już trzeci raz, gdy Metropolia kupuje energię elektryczną w ramach grupy zakupowej. Tworzy ją 115 zamawiających, w tym ponad 300 jednostek budżetowych, wśród których są szkoły, szpitale czy jednostki kultury. W latach 2022-2023 chcą kupić prawie 1 terawatogodzinę energii elektrycznej

Do przetargu na dostawy w latach 2022-2023 zgłosiło się czterech oferentów. Są to: Tauron Sprzedaż GZE Sp. z o.o. (ok. 597 mln zł), PGE Obrót S.A. (ok. 624 mln zł), Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o. o. (ok. 634 mln zł), Energa Obrót S.A. (ok. 680 mln zł).

W 2019 roku zamówiono prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych za ponad 192 mln złotych; w edycji 2020-2021 wartość zamówienia dla 113 podmiotów wyniosła ok. 976 GWh, a koszty uplasowały się na poziomie ok. 439,4 mln zł.

Metropolia kupuje też razem gaz, a także planuje zakup elektrycznych samochodów na potrzeby jednostek samorządu terytorialnego.


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama