Nowiny Zabrzańskie

Za śmieci zapłacimy drożej

Udostępnij swoim znajomym:

Miejscy urzędnicy nie wyciągnęli wniosków z poprzedniego przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Poprzedni przetarg trwał pół roku i kończy się 31 grudnia 2021 r. A nowy na razie nie został ogłoszony.

Reklama

Obecnie wywozem śmieci w Zabrzu zajmuje się firma Alba, która w przetargu zaproponowała lepszą cenę niż FCC, właściciel Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Cmentarnej. Wiadomo, że przygotowania do przetargu trwają i zostanie ogłoszony w październiku. Miasto nie będzie podzielone w nim na części, wydzielone zostaną jedynie osobno zadania – wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych oraz obsługa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który obecnie na zlecenie Alby prowadzi FCC.

Ile będziemy płacić za wywóz śmieci? Obecnie zabrzanie za odpady segregowane płacą 24,20 zł od osoby, a za niesegregowane 48,40 zł od osoby. Wcześniej, w okresie, gdy wygasłą umowa z FCC, a przetarg nie był rozstrzygnięty, firma dostała zamówienie z wolnej ręki i wtedy płaciliśmy 27,70 zł i 55,40 zł. Teraz na pewno będzie drożej, bo zakres usług pozostanie podobny jak obecnie, a przetargi w sąsiednich miastach pokazują, że ceny są coraz wyższe. W Chorzowie i Świętochłowicach cena wynosi obecnie około 28 zł, w Rudzie Śląskiej – 30 zł, a w Piekarach Śląskich – powyżej 30 zł.  W Zabrzu prawdopodobnie też musimy liczyć się z ceną około 30 zł. Choć być może konkurencja między FCC a Albą sprawi, że jednak aż tak drogo nie będzie.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama