Nowiny Zabrzańskie

Razem chcą kupić energię za ponad 500 mln

Udostępnij swoim znajomym:

Blisko jedną terawatogodzinę energii elektrycznej zamierza zakupić największa w Polsce grupa zakupowa, utworzona przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. W jej skład wchodzi 115 zamawiających, w tym miasto Zabrze i wiele jego  jednostek budżetowych. Szacunkowa wartość zakupu wynosi ok. 530 mln zł.

Reklama

Wspólny zakup energii elektrycznej to, zdaniem GZM, sposób na zapewnienie bezpiecznych i efektywnych cenowo dostaw prądu. Na wynegocjowanie korzystnych warunków umowy ma wpływ zarówno duży wolumen kupowanej energii, jak i współdziałanie wszystkich odbiorców wchodzących w skład grupy.

Grupę zakupową energii elektrycznej tworzą gminy z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jak i spoza jej granic. Na liście znajdują się  starostwa powiatowe oraz odrębne jednostki budżetowe. Zakupiona energia elektryczna będzie trafiać m.in. do szkół, przedszkoli, muzeów, szpitali, urzędów oraz zakładów komunalnych. Ponadto grupa obejmuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz związane z nim instytucje.

Na liście odbiorców znalazły się m.in. Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. z Sosnowca, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich, Stadion Śląski, Planetarium Śląskie, ZOO w Chorzowie.

W 2019 r. Metropolia po raz pierwszy w ten sposób zakupiła energię w ramach grupy liczącej 73 zamawiających. Rok później grupa zwiększyła się do 113 uczestników. W oparciu o model grupowego zakupu Metropolia kupiła także gaz. Odbiorcami było 25 gmin z 66 jednostkami. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia kolejnego przetargu. Teraz planowana jest też  grupa zakupowa samochodów elektrycznych.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama