Nowiny Zabrzańskie

Wyciekły dane z Taurona

Udostępnij swoim znajomym:

person in black long sleeve shirt using macbook pro
fot. unsplash.com

Wyciek danych osobowych klientów Taurona. Energetyczna spółka poinformowała o dostępie nieuprawnionych podmiotów do danych obejmujących między innymi: imię i nazwisko klientów, PESEL, datę urodzenia, adres punktu poboru energii, numer telefonu oraz adres e-mail.

Reklama

Energetyczna spółka poinformowała o dostępie nieuprawnionych podmiotów do danych obejmujących między innymi: imię i nazwisko klientów, PESEL, datę urodzenia, adres punktu poboru energii, numer telefonu oraz adres e-mail.

Firma ustala, jak duży był wyciek. Wiadomo, że nie nastąpił z serwerów spółki, a dane zostały przejęte u dwóch partnerów zewnętrznych współpracujących z Tauronem.  -Wszystkie dane klientów, przechowywane na serwerach Taurona są bezpieczne. Do incydentu doszło po stronie partnerów Taurona, co jednak nie zwalnia nas z obowiązku podjęcia działań w interesie naszych klientów – zaznaczyła w komunikacie Elżbieta Bukowiec, rzeczniczka prasowa Taurona.

Jak przyznaje sama spółka – mimo podjętych przez nią działań jest ryzyko, że ktoś może się podszyć pod klientów Taurona i w ich imieniu zaciągać różnego rodzaju zobowiązania. Mogą to być na przykład kredyty, pożyczki oraz zakupy w sieci, czy na raty.

Dane można też wykorzystać na przykład w urzędach – chociażby do internetowej rejestracji wizyt. Jest możliwość uzyskania dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i danych o stanie zdrowia. Zagrożone są też bankowe konta.  Spółka powiadomiła policję. Firma informuje też o zagrożeniach klientów, uruchomiła w weekend infolinię, rozsyła maile, a także powołała specjalnego inspektora danych osobowych, u którego można uzyskać więcej informacji.

„Nieuprawnione osoby mogły wejść w posiadanie rozmów telefonicznych niektórych naszych klientów, a przez to także Państwa danych osobowych obejmujących m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, adres punktu poboru energii, numer telefonu, adres e-mail. Bardzo przepraszamy za tę sytuację, która miała miejsce, mimo stosowanych przez nas zabezpieczeń. Ponieważ ujawnienie powyższych danych osobowych może spowodować podszycie się pod Państwa obcej osoby, prosimy, aby zapoznali się Państwo z informacją na temat tego zdarzenia, możliwych konsekwencjach i środkach, jakie podjęliśmy, aby zabezpieczyć dane osobowe naszych klientów.” – napisała spółka w komunikacie.


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama