Nowiny Zabrzańskie

Dziecko września

Udostępnij swoim znajomym:

Marek Harny, autor powieści m.in. kryminalnych, sensacyjnych i obyczajowych, urodził się w naszym mieście, w 1946 roku. Zabrzańskie wątki są w jego najnowszej książce pt. „Dziecko września”, która niedawno trafiła do księgarń, nakładem Wydawnictwa Prószyński i Spółka.

Reklama


2i5x5_ksiazka_harny– Adam został poczęty 1 września 1939 roku, kiedy jego ojciec był już w drodze na front, a następnego dnia poległ pod Pszczyną w masakrze polskich batalionów, rozjechanych przez niemieckie czołgi. Od tej pory jego matka prowadziła prywatną wojnę z Hitlerem, Stalinem i całym światem, nie wyłączając własnej rodziny, walcząc najpierw o urodzenie, a potem ocalenie syna. Toczyła ją w rodzinnym Tarnowie, gdzie został aresztowany i wywieziony do Oświęcimia jej ojciec, w okupowanym Krakowie, gdzie trafiła do obozu w Płaszowie, w partyzanckiej ziemiance w Gorcach, gdzie mały Adaś omal nie padł ofiarą polskiego policjanta, wreszcie, już po wojnie, w odebranym Niemcom Zabrzu, gdzie nowi władcy zaprowadzili nowy „porządek”. Po latach Adam stara się uporać z upiorami dawnego życia i wybrać własną drogę. Tłem dla losów Adama i jego matki są mniej znane, niekiedy przemilczane fragmenty naszej historii, wymykające się jednoznacznym ocenom ludzkie postawy, które determinują dramatyczne wybory, przed jakimi stają bohaterowie – czytamy w opisie książki, przygotowanej przez wydawnictwo.

Marek Harny (wł. Marek Lubaś) urodził się 11 września 1946 roku w Zabrzu. Dorastał w Nowym Sączu, rodzinnym mieście matki. Po ukończeniu technikum chwytał się z początku różnych zajęć dorywczych. Był m.in. robotnikiem leśnym, pomocnikiem murarza i zaopatrzeniowcem. Potem kilka lat pracował jako robotnik w przemyśle chemicznym. Po ukończeniu zaocznych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim pracował w prasie, w latach 1989–2017 w „Gazecie Krakowskiej”. Zdobyte w tej pracy obserwacje spożytkował m.in. w książkach kryminalno-sensacyjnych. Od roku 1989 mieszka w Krakowie – czytamy na stronie internetowej www.harny.pl.

Książki dla czytelników Nowin
Mamy trzy egzemplarze tej powieści. Jak je otrzymać? Czytajcie w drukowanych Nowinach Zabrzańskich.


Udostępnij swoim znajomym:
Reklama