Nowiny Zabrzańskie

Dwie fabryki w budowie

Udostępnij swoim znajomym:

Dwie firmy budują obecnie swoje fabryki w Zabrzu. Jedna powstaje na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, miedzy Mikulczycami i Rokitnicą, druga – przy ul. Handlowej.
Na terenie KSSE gotowy jest już Zakład Piekarniczy Kłos, w którym pracuje 50 osób. Budowę rozpoczyna firma Schoeller Allibert, która zajmuje się produkcją opakowań zwrotnych z tworzywa sztucznego. Na początku roku kupiła tam nieruchomość o powierzchni 2,6758 ha, za kwotę 2 480 000 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2016 r., ale obiekty budowlane powinny być gotowe do końca tego roku, a wstępne uruchomienie produkcji planowane jest na koniec pierwszego kwartału 2016 r. Firma planuje zatrudnić około 75 osób.
Bardziej zaawansowana jest budowa fabryki przy ul. Handlowej. Dwie działki o łącznej powierzchni ponad 3 ha kupiła tam duńska firma BelmaFlex. Zapłaciła 2,5 mln zł.
BelmaFlex zajmuje się projektowaniem i produkcją złączy do preizolowanych systemów rurowych. Współpracuje m.in. z inną duńską firmą, Logstor Ror, która również ma hale produkcyjne przy ul. Handlowej. Na razie BelmaFlex dzierżawi od Mostostalu halę przy ul. Magazynowej; zatrudnia tam przy produkcji około 50 osób. Planowany termin zakończenia budowy to grudzień 2015 r.
Kolejne działki w KSSE zostaną wystawione na sprzedaż prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Być może sama strefa wkrótce zostanie powiększona. Obecnie znajduje się tam 19 działek, ale podczas majowej sesji Rady Miejskiej w Zabrzu zapadła uchwała w sprawie rozszerzenia strefy. Uchwała przewiduje włączenie do niej kolejnych 20 działek, o powierzchni 44 ha. Obecnie sprawę rozpatruje ministerstwo gospodarki. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, zabrzańska część KSSE obejmie 39 działek, o łącznej powierzchnia około 128 ha.
Równocześnie, obok budowy zakładów, w strefie trwa uzbrajanie terenów inwestycyjnych. Roboty miały być wykonane do końca czerwca, jednak przedłużono do końca sierpnia. Większość podłączeń sieciowych została już ukończona,  trwają roboty drogowe. Prace wykonuje konsorcjum, którego liderem jest Drogomex z Pruszkowa, natomiast drogami zajmuje się Skanska.
W ramach uzbrajania terenów strefy powstanie 8 km nowych dróg, 3 ronda, nowa sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej o długości ponad 20 km, 6 km sieci wodociągowej, nowa sieć gazowa, energetyczna i teleinformatyczna, a także tereny rekreacyjne i ścieżki rowerowe. Wartość tych prac to ponad 56 mln zł, ale większość (85%) Zabrze dostało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Docelowo, po sprzedaniu wszystkich działek, zatrudnienie w strefie znajdzie prawdopodobnie około 4000 – 5000 osób.
 
 

Reklama
Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama