Nowiny Zabrzańskie

Centrum Medycyny Sportowej: tutaj wrócisz do pełnej kondycji! [GALERIA ZDJĘĆ]

Udostępnij swoim znajomym:

Utarło się, że jest to miejsce wyłącznie adresowane dla osób czynnie uprawiających sport. Nic bardziej mylnego! Centrum Medycyny Sportowej oferuje usługi lekarzy 17 różnych specjalności, m.in. ortopedy, chirurga, chirurga dziecięcego, gastrologa, ginekologa, neurologa,  pulmonologa, dermatologa, endokrynologa, a nawet kardiologa. Co najważniejsze, zapewnia pacjentowi kompleksową obsługę: od diagnostyki przez leczenie po nowoczesną rehabilitację.
Założycielami CMS są specjaliści medycyny sportowej: specjalista ortopeda – dr n. med. Zbigniew Pilecki, lekarz olimpijski polskiej kadry gimnastyki sportowej oraz specjalista chirurg dziecięcy – dr n. med. Jacek Ciekalski, lekarz reprezentacji sportowców niepełnosprawnych – Olimpiady Specjalne Polska.
Pierwsza siedziba CMS, który istnieje od 2006 roku, znajdowała się przy ulicy Brzechwy w Mikulczycach. Przyjmowało w niej 10 lekarzy w 4 gabinetach. W 2010 r. poszerzono zespół wspólników i rozpoczęto budowę kompleksowego centrum medycznego. 1 lipca 2012 r. CMS przeniosło się do nowej siedziby przy ulicy Zwrotniczej 11G, również w Mikulczycach.
Pracujew niej aktualnie 40 lekarzy – specjalistów, zespół rehabilitantów i wykwalifikowanych pielęgniarek. Znajduje się tu 6 nowoczesnych gabinetów lekarskich, gabinety zabiegowe, pracownia diagnostyki obrazowej, zakład rehabilitacji i 11- łóżkowy oddział szpitalny, na którym wykonywane są zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii, chirurgii dziecięcej i chirurgii ogólnej.
Ideą powstania Centrum Medycyny Sportowej było wprowadzenie kompleksowej opieki nad sportowcem, bez względu na to, czy to jest dziecko, dorosły, amator czy zawodowiec. Mamy pod opieką grupę sportowców amatorów i zawodowców, nawet mistrzów Polski oraz olimpijczyków. Leczymy sportowców różnych dyscyplin – siatkarzy, piłkarzy, koszykarzy, judoków, zapaśników, gimnastyków i wiele innych dyscyplin.
Naszym celem jest wprowadzenie modelu bezpiecznego uprawiania sportu. Zaczynamy od badań profilaktycznych, czyli kwalifikacji dzieci i młodzieży do uprawiania sportu, po czym prowadzenia i kontrolowania jego bezpiecznego treningu sportowego i leczenia ich kontuzji. Leczymy bardzo dużą grupę dzieci z Zabrza i okolic, uprawiających różne dyscypliny sportu. Efekty są naprawdę dobre. Myślę, że wspieramy bezpieczny trening tych młodych sportowców, dlatego, że uświadamiamy w kwestiach zdrowotnych trenerów, opiekunów, rodziców, organizatorów sportu młodzieżowo-dziecięcego. Nasza działalność opiera się na badaniach profilaktycznych, czyli wychwytywaniu pewnych wad już na samym początku sportowej drogi, które mogą zagrażać młodemu człowiekowi. Później kontrolujemy te wady, które nie przeszkadzają w uprawianiu sportu, ale muszą być obserwowane. Drugim elementem naszego programu jest fizjoterapia. Co to daje? Dzięki temu można uprawiać sport w sposób bezpieczny i nie obciążający narządu ruchu albo innych układów, a jednocześnie wyzwolić u młodego sportowca większe możliwości w osiąganiu dobrych rezultatów. Wprowadzamy model treningu funkcjonalnego sportowca. Uważamy, że to przyszłość w sporcie. W wielu krajach jest to standard, w Polsce nie wszędzie. Chcemy to wprowadzać u każdego sportowca – opowiada dr Jacek Ciekalski.
Lekarze CMS to wysokiej klasy specjaliści, wywodzący się z różnych Ośrodków Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Stosujemy nowoczesny sprzęt diagnostyczny (aparaty USG, MR, TK, pełen profil badan laboratoryjnych, EKG, UKG) i operacyjny (sprzęt artroskopowy, laparoskopowy, endoskopowy), materiały medyczne najwyższej klasy, przyjazne dla pacjenta.
Prowadzimy leczenie zarówno w ambulatorium, dzięki grupie chirurgów i ortopedów, jak i w części szpitalnej, gdzie możemy wykonywać zabiegi chirurgiczne i ortopedyczne. Stosujemy techniki małoinwazyjne, czyli przyjazne dla pacjenta.
Ideą leczenia sportowca jest leczenie czynnościowe, czyli takie, które szybko doprowadzi go do sprawności i mu nie szkodzi. Dzięki sportowi, udało nam się wprowadzić leczenie czynnościowe u innych ludzi, mniej aktywnych, z kontuzjami, urazami, zwyrodnieniami, stanami przewlekłymi – mówi współzałożyciel CMS i dodaje: – Nasi lekarze są ambitni, szkolą się, jeżdżą za doświadczeniem po świecie, zdobywają bardzo wysokie umiejętności. Wprowadzamy nowoczesne metody leczenia, korzystając z doświadczeń najlepszych ośrodków medycznych na świecie i samemu tworzymy nowoczesne projekty lecznicze. Ostatnio udało nam się implementować programy unijne, dzięki którym można wprowadzić innowacyjne metody operacyjne.
Największą zaletą CMS jest kompleksowa usługa – od diagnozy, przez leczenie po rehabilitację. To dla nas kluczowe, żeby pacjent był zdiagnozowany, mamy możliwość wykonania na miejscu podstawowych badań laboratoryjnych i testów diagnostycznych, mamy aparat rentegnowski, umowy na rezonans, tomografię, szybko można je u nas wykonać. Prowadzimy też rehabilitację. Pacjenci są u nas krótko, techniki przez nas stosowane pozwalają na bardzo szybki powrót do domu i pełnej sprawności. W zasadzie zaczynamy rehabilitację  już przed operacją, gdyż pacjent z urazem powinien zacząć wykonywać ćwiczenia już przed zabiegiem – tłumaczy lekarz.
Zapotrzebowanie wzrosło, udaje nam się ciągle poszerzać możliwości naszego ośrodka. Mamy konsultantów w 17 dziedzinach medycyny. Pacjent ma wtedy możliwość kompleksowej obsługi i nie musi szukać specjalistów poza naszym centrum. Nasi sportowcy w ogóle nie mają próchnicy, taka zwykła rzecz, a jednak. Mamy kontrakt z NFZ w zakresie usług profilaktyki uprawiania sportu. Chcielibyśmy, aby wszystkie zabrzańskie dzieci do 21. roku życia, które czynnie uprawiają sport, objąć taką opieką, bo potencjał mamy. Współpracujemy z firmami ubezpieczeniowymi, dzięki temu pacjenci mogą wykupić sobie pewne pakiety, mam na myśli głównie porady specjalistów. Gwarantujemy szybki dostęp do lekarza, praktycznie w ciągu tygodnia każdy pacjent jest u nas przyjęty – zapewnia dr Ciekalski.
W CMS wprowadzane są też staże dla studentów medycyny. – Chcemy pokazywać im nowoczesne metody, budować świadomość nowoczesnego leczenia. Współpracujemy również z Politechniką Śląską. Nasze wspólne projekty są innowacyjne. Idziemy też w kierunku teleradiologii i telemedycyny. Techniki operacyjne są głównie laparoskopowe, czyli przez drobne nacięcia wprowadzamy narzędzia do wnętrza ciała czy kolana, obraz jest na monitorze i mamy możliwość przekazania go dalej, do innego ośrodka. W przyszłości chcemy się łączyć z innymi ośrodkami i wykonywać wspólnie zabiegi.
Najczęściej przeprowadzane zabiegi w CMS dotyczą urazów sportowych, urazów kolan, kostek, stawów skokowych, barków. W związku z tym, że coraz więcej Polaków uprawia sport, CMS przyjmuje coraz więcej pacjentów. – Chcemy prócz leczenia, jak powiedziałem, szkolić sportowców i trenerów, jak uprawiać sport, jak robić rozgrzewkę przed i po treningu. Kiedyś dzwonili trenerzy i rodzice, aby dać pieczątkę dziecku bez badania. Teraz dzwonią i proszą, żeby gruntownie je przebadać. Ta świadomość w Zabrzu gruntownie się zmieniła.
W ofercie CMS posiada konsultacje lekarskie, zabiegi ambulatoryjne, diagnostyke, endoskopię przewodu pokarmowego, operacje ortopedyczne, operacje chirurgii dziecięcej i ogólnej, rehabilitację, a nawet wkładki ortopedyczne.
Foto D. Chrost
 

Reklama
Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama