Nowiny Zabrzańskie

Zbudują kościół w Grzybowicach

Udostępnij swoim znajomym:

 Nowy kościół, który zastąpi dotychczasowy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej wkrótce powstanie w Grzybowicach. Na najbliższej sesji Rady Miasta, 15 lipca radni rozpatrzą projekt uchwały mającej na celu przytępienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Obok świątyni powstanie też parafialny ośrodek oświatowo – kulturalny.

Reklama

Dziś parafianie z Grzybowic modlą się w przedwojennym domu młodzieżowym. – Już dawno przestał spełniać współczesne wymogi, rośnie też liczba mieszkańców dzielnicy, dlatego konieczna jest budowa nowego. Planowano ją tutaj od lat 30. XX wieku. Wówczas miał powstać kościół przypominający ten pw. św. Teresy w Mikulczycach. W latach 60. znów przymierzano się do postawienia świątyni na miarę ówczesnych środków i możliwości, jednak władze nie dały pozwolenia – mówi Gerd Piernikarczyk, radny Rady Miasta i mieszkaniec dzielnicy.

Nowy kościół, zlokalizowany w pobliżu cmentarza ma mieć nowoczesny wygląd. Trwają prace projektowe, ale już wiadomo, że ze względu na okoliczne budynki nie może być wyższy niż 14 metrów. – Inwestycja zostanie sfinansowana ze składek wiernych nie tylko z naszej dzielnicy, ale innych zabrzańskich parafii. Część pieniędzy dołoży też pewnie gliwicka kuria – dodaje radny.

Razem z kościołem ma powstać parafialny ośrodek, miejsce dla przedsięwzięć kulturalnych oraz kultu religijnego. Niewykluczone, że będzie pełnił funkcję domu pogrzebowego.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej powstała 1 stycznia 1958 roku.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama