Nowiny Zabrzańskie

Sztuka konsumowania zbrodni

Udostępnij swoim znajomym:

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje cykl warsztatów pisania „Sztuka konsumowania zbrodni”, które poprowadzi zabrzanin prof. Adam Regiewicz, dyrektor Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz autor powieści kryminalnych.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Termin zgłoszenia mija w najbliższy czwartek, 12 maja. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: warsztaty@biblioteka.zabrze.pl  Więcej informacji pod numerem tel.: 609 158 965. Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.4 ”.

Reklama

Celem warsztatów będzie wyjaśnienie roli i znaczenia kulinariów i związanych z tym rytuałów życia codziennego w relacji do konstruowania fabuły kryminału oraz budowania charakteru postaci oraz miejsca zbrodni.  Warsztaty skupiają się na czytaniu głębokim warstwy przedstawionej, obnażając sfery mityczne i symboliczne w narracjach kryminalnych, skrywane pod obrazem. Pierwsza część warsztatów odbędzie się 12 maja – początek o godzinie 17.00. Tego dnia tematem przewodnim spotkania będzie jedzenie w czasie wolnym czyli co je bohater kryminału. Warsztaty będą miały na celu przedstawienie sytuacji kulinarnych jako elementu rytualizacyjnego, silnie społecznego, zanurzonego w życie codzienne. Podczas warsztatu zostanie przeprowadzona analiza wybranych kryminałów pod kątem relacji społecznych wyrażanych za pomocą jedzenia.

26 maja – Semiotyka jedzenia czyli mitologia krwi – warsztaty te skupione będą na analizie potraw i ich znaczeniu symbolicznym. Podczas zajęć zostanie przeprowadzona analiza semiotyczna w oparciu o koncepcję mitu i wtórnego systemu semiotycznego Rolanda Barthesa. Analiza pozwoli odczytać ukryte znaczenia, pogłębiające odczytanie kryminału.

9 czerwca – Przestrzenie kulinarne w kryminałach – tym razem warsztaty będą miały na celu wskazanie znaczenia przestrzeni kulinarnej i jej wpływu na rozwój fabuły. Bazować będą na koncepcji antropologii przestrzeni, która wykazuje zależność miejsca i sposobu komunikacji międzyludzkiej.

23 czerwca – Ciało jako dyskurs kulinarny – warsztaty te mają na celu powiązanie cielesności i kulinariów, począwszy od procesów trawienia po proces gnicia. Ciało poddane zbrodni staje się częścią dyskursu kulinarnego: od zwykłego procesu rozkładu po wykorzystywane w kryminałach praktyki kanibalizmu.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Kryminalne zagadki Śląska vol.4 ” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama