Nowiny Zabrzańskie

Rozpoczęły się urodziny Janoscha [GALERIA]

Udostępnij swoim znajomym:

W mieście trwają obchody 85 urodzin Janoscha. Janosch, a właściwie Horst Eckert, to pochodzący z Zabrza światowej sławy autor literatury dziecięcej. Rano odbyła się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa w Łaźni Łańcuszkowej, którą otwarły dzieci z Przedszkola nr 28 im. Janoscha. O godz. 19.00, Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu zaprasza na wydarzenie pn. „Janosch fajer”, w trakcie którego odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego TVP Katowice o Janoschu.
W sobotę, 12 marca, o godz. 14.30 rozpocznie się bezpłatna autokarowo-piesza wycieczka po Zabrzu „Śladami Janoscha”. Oprowadzał będzie Dariusz „Gryzok” Walerjański.
W poniedziałek, 14 marca, o godz. 10.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędą się prezentacje teatralne „Janosch wśród dzieci” przygotowane przez przedszkolaków. W trakcie imprezy nastąpi rozstrzygnięcie konkursów plastycznych i literackiego, a przedstawiciele władz samorządowych miasta przeczytają nagrodzone prace.
We wtorek i środę, 15 i 16 marca, Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza o godz. 10.00 na spektakl pt. „Idziemy po skarb”, który powstał na podstawie bajki Janoscha.
Pisarz urodził się 11 marca 1931 r. w Zabrzu. Mieszkał m. in. przy ulicy Piekarskiej, Wolności, Padlewskiego. Jest autorem popularnych na całym świecie książeczek dla dzieci o Misiu i Tygrysku, które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polskim. W 1970 r. wydał książkę o losach mieszkańców Górnego Śląska „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”. Janosch, choć jest pisarzem niemieckojęzycznym, o sobie mówi : „Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia”. Od 2011 jest Honorowym Obywatelem Zabrza – miasta, o którym pisał: „Tęsknię za domem, a gdy mówię dom, mam na myśli Zabrze. W mojej duszy wciąż jestem w Zabrzu.”

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama