Nowiny Zabrzańskie

Publicystyka, wieści spod paragrafu, mnóstwo sportu i kultury – szukaj w kioskach pierwszych tej wiosny, Nowin Zabrzańskich

Udostępnij swoim znajomym:

Jak co tydzień na naszych łamach znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o swoim mieście.
Przeczytacie między innymi:
 
Napady na agencje pocztowe. Sprawcy przepadli, strach został – Sprawcy dwóch napadów na agencje pocztowe w Zabrzu przepadli jak kamień w wodę. Doszło do nich 2 i 11 marca. Były niemal identyczne. Młody mężczyzna z nożem wchodził do placówki, gdy nie było w niej klientów i żądał wydania gotówki. Policjanci prowadzący śledztwo z rezerwą podchodzą do tezy, że za napadami stoi ta sama osoba.
– Przebieg obu zdarzeń był podobny, ale nie możemy przyjąć z całą pewnością, że są one dziełem jednego sprawcy – tłumaczy Marek Wypych.
 
Bezpieczniej do „Biedronki” – Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Wolności z ul. Galla. Wymusza je lokalizacja marketu „Biedronka”, który otwarto kilka miesięcy temu.
– Zmiany, które trzeba tam wprowadzić muszą być kompleksowe. Nie planujemy ich, by ułatwić klientom dostęp do sklepu, ale żeby poprawić komunikację pieszą na tym odcinku ul. Wolności aż do ul. Kondratowicza – zastrzega Kazimierz Ladziński dyrektor Miejskiego Zarządu dróg i Infrastruktury Informatycznej.
 
Dziki panoszą się między blokami – Zwierzęta buszują w Rokitnicy i Helence. Pojawiają się między blokami, ryją trawniki, wyjadają resztki pożywienia. W ostatnich tygodniach Straż Miejska odebrała co najmniej kilkanaście zgłoszeń w tej sprawie od zaniepokojonych mieszkańców obu dzielnic.
 
Tańsze mieszkania na Jodłowej – Mieszkańcy osiedla Jodłowa będą mogli kupić swoje mieszkania od miasta za 20 procent ich wartości, podobnie jak ci w innych częściach miasta – zadecydowali radni podczas poniedziałkowych (16.03.) obrad. Wcześniej najemcy mogli je kupić po upływie dziesięciu lat za 100 procent ich wartości albo z 80 procentową bonifikatą, ale dopiero po 15 latach od czasu budowy.
 
W Maciejowie szukali kobaltu ukradzionego pod Poznaniem – Trzy wozy bojowe specjalnej jednostki straży pożarnej z Łabęd zajmującej się zagrożeniami chemicznymi oraz samochód zabrzańskich strażaków przyjechały w czwartek (12.03.) na ul. Myśliwską w Maciejowie. Szukano kobaltu ukradzionego na początku marca pod Poznaniem.
 
Do Zabrza wojna przyszła z Rosjanami – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił rok 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej. W tym roku obchodzimy jej 70. rocznicę. Przez wiele lat o niej milczano, dopiero teraz ofiary tamtych wydarzeń otrzymują należną im cześć.
O Tragedii Górnośląskiej nie uczono na lekcjach historii, choć dla Śląska była niczym Katyń dla Polski – wielka rana, której zagojenie mogło przynieść jedynie przywrócenie o niej pamięci. Tragedia Górnośląska miała miejsce zimą i wiosną 1945 roku, po wkroczeniu na tereny Górnego Śląska Armii Radzieckiej. Nieliczni żyjący, którzy byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, mówią o okrucieństwie „wyzwolicieli”, strasznym głodzie i biedzie. Chyba najgłośniejszą jest tragedia w Miechowicach, gdzie w ciągu dwóch dni Rosjanie wyciągnęli z domów i zabili kilkaset osób. Tysiące mężczyzn zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego na przymusowe roboty, wróciło zaledwie ok. 10 procent.

Reklama

Udostępnij swoim znajomym:
Reklama